„Nie sądzisz, że są tym samym? Miłość i uwaga?” (Lady Bird)

Intencja z łaciny intentio to rozciągnięcie, natężenie, napięcie, usiłowanie, uwaga
Jak pięknie mówi trzecie prawo Huny (wierzenia starohawajskich) i jak mawiał Maciej Bennewicz (od którego miałam okazję się uczyć) energia podążą za uwagą.
Niemal wszystkie ścieżki rozwoju (w tym religijne) powtarzają podobne sentencje.
To, na co kierujesz swoją uwagę (to co jest dla Ciebie ważne, czego chcesz), ale i to czego się obawiasz, czego nie chcesz, boisz się -wzbudza Twoje emocje.
Emocje są formą energii.
To, co świadomie chcesz osiągnąć jak i to co spychasz do podświadomości jest równie ważne. Energia może być „odwrócona” ale jest równie silna. To dlatego niekiedy działamy sprzecznie z rozumem..
Carl Gustaw Jung powiedział “Dopóki nie uczynisz nieświadomego świadomym, będzie ono kierowało Twoim życiem, a Ty będziesz nazywał to przeznaczeniem”.

Jeżeli kierujemy uwagę na cokolwiek, lub siłujemy się (walczymy) by coś zniknęło z naszego życia to tam właśnie podąża nasza energia.

Tak, dziś trochę filozoficznie ale myślę, że to m.in inny rodzaj intencji i uwagi odróżnia osoby, które cały czas walczą ze sobą, z ciałem i jedzeniam, bezskutecznie się odchudzają i nie osiągają trwałych efektów od tych którzy w końcu doszli do ładu w relacji z jedzeniem, i ostatecznie schudli na stałe.
Być może jedni są wciąż bliżej „strachu przed” czyli ich intencją jest w większej mierze obawa przed chorobą, samotnością, brakiem akceptacji z powodu wyglądu, odrzuceniem, albo chęć pokazania rodzinie i znajomym, że im się uda albo…. – wstaw swoje…) a pragnieniem zdrowia, miłości, wolności, chęcią bycia przy sobie, dla siebie, z troską, czułością, szacunkiem, utuleniem siebie inaczej niż poprzez jedzenie, nauką zdrowszych sposobów radzenia sobie z emocjami, z trudami, zbudowaniem relacji, siatki wsparcia itp..
Dlatego lubię pytać na sesjach od czego chcesz odejść? i Co chcesz w zamian? Po co poprawiać relację z jedzeniem lub odchudzać się i dlaczego? – To wbrew pozorom nie te same pytania 🙂.

The National Weight Control Registry

The National Weight Control Registry (NWCR) to rejestr osób, którym udało się trwale schudnąć (średnio 30 kg) i utrzymać wagę przez 5,5 roku. Zebrano wspólne dla tych osób działania, które nie brzmią jakoś rewolucyjnie…

  • 98% uczestników na stałe zmodyfikowało swoje jedzenie (na różne sposoby – raczej nie chodzi tu o jedną konkretną słuszną dietę a o dopasowanie do siebie nowego stylu jedzenia zakładającego więcej wartościowego jedzenia, warzyw, nie przejadanie się, dbanie o balans, umiar, spokój w jedzeniu)
  • 94% z tych osób zwiększyło aktywność fizyczną – głównie poprzez większą ilość spacerów, chodzenia (zwiększenie dziennej ilości kroków naprawdę ma znaczenie – przejście jednego przystanka więcej dziennie, wybór schodów zamiast windy… itp.
  • 78% deklaruje jedzenie śniadania (nie omijają ich – ale żeby jeśc chętnie śniadania należy się nie przejadać na wieczór, co bywa trudne dla wielu osób – więc tu też praca nad przywróceniem naturalnego cyklu głodu)
  • 75% kontrolowało swoją masę ciała co najmniej raz w tygodniu (osobiście polecam ważenie nie częściej niż raz na tydzień a jeśli to wzmaga obsesję – na czas powrotu do równowagi lepiej zaprzestać). Chodzi to o zauważanie zmiany by móc zareagować, zmodyfikować się itp.
  • 62% ograniczyło oglądanie telewizji (mniej niż 10 h tygodniowo). Nawyk jedzenia prze ekranem jest szkodliwy – jeśli otworzysz paczkę chipsów czy ciastek podczas serialu – nawet nie będziesz wiedział kiedy wszystko zjesz…
  • 45% z tych osób poradziło zrzuciło wagę samodzielnie, a pozostałe 55% za pomocą jakiegoś programu

Choć wydawać by się mogło, że to sprowadza się do zmiany odżywiania i zwiększenia ruchu (ograniczenia siedzącego trybu życia) to ciekawe jest CO sprawia, że jednym ludziom udaje się to zrobić a innym nie? Jedni to potrafią zmienić inni nie…

I tu właśnie znaczenia ma intencja i w związku z nią znajomość swojego „dlaczego?” i „po co?”

Ćwiczenie:

Znajdź swoje „Dlaczego i po co?”

  • DLACZEGO to pytanie o przyczynę i powód.

Dlaczego chcesz poprawić relację z jedzeniem- od czego chcesz odejść (co Ci nie służy?)

Np. dlatego, że martwię się o zdrowie…mam coraz gorsze wyniki, nie mieszczę się w ulubione ubrania, jest mi przykro gdy słyszę komentarze o tym, że utyłam, i nie chcę na to tracić swojej energii, radości. Nie czuję się traktowana serio, mam coraz mniej energii, krępują mnie spotkania z niektórymi ludźmi…  

  • PO CO to pytanie o cel, to koncentracja na kierunku działnia, na przyszłości

Po co chcesz schudnąć x kg?  Czego w tym „projekcie” najbardziej chcesz…

Do czego dobrego w życiu ma Cię to doprowadzić, co zyskasz?

Jak wykonasz to ćwiczenie i zechcesz podzielić się swoja refleksją – śmiało! Będzie nam miło otrzymac od Ciebie maila

wystarczającodobre@gmail.com

Małgosia Z